صفحه اصلی | زمینه های فعالیت | معرفی تولیدات | مناقصه و مزايده ها | نشانی های شرکت | تماس با ما |
English Version
امروز شنبه
10 آبان 1393
7 محرم 1436
1 نوامبر 2014
مقالات
ونلافکسین درمان موثر افسردگی ماژور
سایرمقالات  
نظرسنجی
 
ورود اعضاء
   
نام کاربری
کلمه عبور
 

مقالات پزشکی/مقالات/
 18762  :دفعات مشاهده    1390/04/04  :تاریخ
ونلافکسین درمان موثر افسردگی ماژور

همه پزشکان با علائم سایکولوژی افسردگی ماژور نظیر : ناراحتی، نا امیدی ، تفکرات خودکشی، کاهش علایق ، کاهش میل جنسی و احساس گناه به خوبی آشنا هستند.

 افسردگی و علائم دردناک جسمی :

همه پزشکان با علائم سایکولوژی افسردگی ماژور نظیر : ناراحتی، نا امیدی ، تفکرات خودکشی، کاهش علایق ، کاهش میل جنسی و احساس گناه به خوبی آشنا هستند. بر اساس شدت این علائم انواع افسردگی طبقه بندی می شود و بهبود این علائم در اثر بخشی یک دارو مورد ارزیابی قرار می گیرد . اما باید این مطلب را نیز در نظر داشت که اختلالات افسردگی با یکسری علائم فیزیکی یا سوماتیک نیز همراه است مثل ، اختلالات خواب ، تغییرات اشتها، خستگی، کاهش انرژی، کمر درد، درد قفسه سینه ، سر درد ، و درد های غیر اختصاصی ، انقباض عضله .علائم دردناک فیزیکی یک پیشگو برای بیشتر افسردگی های جدی است و این علائم در تشخیص و درمان بسیار مهم هستند.رابطه بسیار محکمی بین افسردگی و شرایط درد وجود دارد.برای مثال : در مقایسه با افراد غیر افسرده 22% تا 45% از بیماران افسرده از فیبرومیالژیا نیز رنج میبرند، 4 برابر بیشتر به سر درد و 5 برابربیشتر به کمر درد دچار می شوند . هر چند که علت این رابطه معمول بین افسردگی و چنین شرایطی تا کنون شناخته نشده است ، با این وجود افسردگی ماژور و درد مزمن در هم آمیخته اند.به دلیل اینکه ونلافاکسین همانند TCAs باز جذب سروتونین و نور اپی نفرین را مهار می کند ، انتظار داشتن اثرات ضد درد از این دارو منطقی است.در واقع ونلافاکسین اثرات ضد درد در مدلهای آزمایشگاهی حیوانی و انسانی از خود نشان داده است.و موثر بودن ونلافاکسین در جلوگیری از سردردهای میگرنی و تسکین دردهای نوروپاتیک دیابتیک،پلی نوروپاتی دردناک و دردهای نوروپاتی به دنبال سرطان سینه اثبات شده است.همچنین مشخص شده است که ، سیتالوپرام چنین اثر چشمگیری در کاهش دردهای این دسته از بیماران ندارد.

فارماکولوژی :
موارد مصرف : افسردگی ماژور ، اختلالات اضطرابی (عمومی و اجتماعی) ، اختلالات وسواس (OCD) ، اختلالات پانیک.
OFF- LABLE USES : نروپاتی دیابتیک-پیشگیری میگرن- کاهش عوارض hot flashes در دوران یائسگی- کاهش روند کاتاپلکسی در بیمارانی به نارکولپسی دچار هستند-درمان  orthostatic intolerance
مکانیسم عمل : SNRI(SEROTONIN – NOREPINEPHRIN REUPTAKE INHIBITOR)
بارداری و شیردهی : گروه             C                                                                      
OVER DOSE :
علائم مسمومیت متوسط در بیشتر بیماران بروز می کند و سمیت شدید با ونلافاکسین در دوزهای بالاتری نسبت به SSRI بروز می کند. دوز 900 mg یا بیشتر منجر به مسمومیت می گردد و مرگ و میر به دنبال مصرف دوزهای خیلی بالاتر گزارش شده است.
 USAGE & ADMINISTRATION
دوز آغازین 75 mg دو یا سه بار در روز با غذا است. بهتر است روزانه با 37.5 mg   به مدت 4 تا 7 روز شروع شود بعد به 75 mg  افزایش یابد.در افسردگی های شدید یا بیماران بستری ممکن است در صورت نیاز روزانه ماکزیمم تا 375 mg  افزایش یابد.در صورت عدم پاسخ بعد از 8 هفته باید مصرف دارو بتدریج قطع شود.
مقایسه ونلافاکسین با SSRI ها :
یافته های موسسه ملی سلامت روان در انگلستان اعلام کرد که ،50% از بیماران با اختلالات افسردگی ماژور پاسخ درمانی را بعد از مصرف مقدار کافی از خط اول درمان با مهار کننده های انتخابی سروتونین (SSRI) دریافت نمی کنند.
مطالعه ای به منظور آزمایش این تئوری ، که بعد از شکست درمان با یک SSRI تغییر درمان به ونلافاکسین منجر به دریافت پاسخ درمانی مناسبتری می شود نسبت به تغییر به یک SSRI  دیگر مثل سیتالوپرام ، توسط این موسسه صورت گرفت.مطالعه به صورت تصادفی، دو سویه کور ، در چندین مرکز و به مدت 12 هفته انجام شد.بیماران، بزرگسال و 8 هفته با یک SSRI  به جز سیتالوپرام تحت درمان بودند و پاسخ درمانی دریافت نکرده بودند.پس از یک دوره غربالگری 7 روزه بیمارانی با این شرایط به طور تصادفی انتخاب شدند ،در طول دو هفته اول روزانه 75 میلی گرم ونلافاکسین یا 20 میلی گرم سیتالوپرام دریافت کردنددوزهای دارو می توانست در طول 6 هفته ، هر دو هفته یکبار افزایش یابد. ماکزیمم دوز برای ونلافاکسین روزانه 300 میلی گرم و برای سیتالوپرام روزانه 60 میلی گرم بود.درمان 12 هفته به طول انجامید و یک هفته مدت دوره بررسی این بیماران بود.نتیجه این بررسی به این صورت بود که در بیمارانی که ونلافاکسین( ضد افسردگی با عملکرد دوگانه) دریافت کرده بودند خیلی بیشتر از بیمارانی که سیتالوپرام دریافت کردند ، بهبودی حاصل شده بود.
در نتیجه ضد افسردگی های جدید تر با عملکرد دو گانه (SNRI s مثل ونلافاکسین)اثرات ضد دردی شبیه به TCAs دارند ، اما safety   و تحمل پذیری بیشتری دارند.این داروها اثرات سودمند بیشتری نسبت به SSRIs در درمان افسردگی با علائم دردناک فیزیکی دارند. به ویژه ونلافاکسین در مقایسه با SSRIs، بر اساس آنالیز اطلاعات بدست آمده از بیش از 30 مطالعه ، اثرات درمانی چشمگیرتری در بهبودی بیماران داشته است. در موارد افسردگی های مقاوم به درمان SSRI ، شیفت پروسه درمان به ونلافاکسین در مقایسه با شیفت به یک SSRI دیگر بیشتر به نفع بیمار است.
REFERENCES
Primary Care Companion J Clin Psychiatry 2003
     Martindale 2005    34 edition
 

 

فرستنده:
نویسنده/گردآورنده: دکتر روناک هوشیاریان / داروساز

#1 - باسلام وخسته نباشید.داروی ونلافاکسین را چه مدت زمان میتوان مصرف کرد؟ آیا قطع کردن این دارو مشکلاتی ایجاد میکند
نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است
اشتراک RSS
صندوق پستی اعضاء

با عضویت در خبرنامه الکترونیکی سها می توانید از طریق پست الکترونیکی از آخرین رویدادهای مهم سها اطلاع حاصل فرمایید

برای عضویت در خبرنامه اینجا کلیک کیند
لیست تمامی محصولات داروسازی سها
لیست تمامی محصولات داروسازی سها بر اساس گروه دارویی
لیست تمامی محصولات داروسازی سها بر اساس گروه دارویی
لیست تمامی محصولات داروسازی سها بر اساس گروه دارویی
لیست تمامی محصولات داروسازی سها بر اساس گروه دارویی
فهرست داروها
 
 
طراحی سایت و پشتیبان فنی کلیه حقوق برای شرکت دارو سازی سها محفوظ است